Yağ Yakmayı Hızlandıran 5 Kural

Fitnesil tarafından tarihinde yayınlandı

Genel sağlığınızı iyileştirmek ya da sadece yaz ayında zayıflamak istemek, aşırı yağları yakmak oldukça zor olabilir. Diyet ve egzersize ek olarak, diğer birçok faktör kilo ve yağ yakmayı etkileyebilir. Neyse ki, hızlı ve kolay bir şekilde yağ yakmayı arttırmak için atabileceğiniz birçok basit adım vardır. İşte hızlı bir şekilde yağ yakmanın ve kilo kaybını arttırmanın en iyi yollarından 5 tanesi sizlerle;

1. Güç Eğitimine Başlayın

Yağ yakma

Kardiyo yapmaya nazaran ağırlık ile yapılan egzersizlerin daha çok yağ yakıldıgını bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Başka bir çalışma ise kardiyo ile eşit olarak 12 haftalık güç antrenmanları vücut yağını ve göbek yağını azaltmada tek başına kardiyodan daha fazla yağ yaktığını göstermiştir.

2.Yüksek Proteinli Diyet

Protein Diyeti

Diyetinize protein açısından zengin yiyeceklerin daha fazla dahil edilmesi, iştahınızı azaltmaya yardımcı olur. Yağ yakmayı hızlandırır.

Aslında, çok sayıda çalışma, daha yüksek kalitede protein yemenin, göbek yağ riskinin düşük olması ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Bir çalışma ayrıca, yüksek proteinli bir diyetin kilo kaybı sırasında kas kütlesini ve metabolizmayı korumaya yardımcı olabileceğini gösterdi.

Protein alımınızı arttırmak, aynı zamanda tokluk hissini artırabilir, iştahı azaltabilir ve kilo kaybına yardımcı olmak için kalori alımını azaltabilir. Yağ yakmayı arttırmaya yardımcı olmak için her gün birkaç porsiyon yüksek proteinli besini diyetinize ekleyin.

Protein yönünden zengin yiyeceklerin bazı örnekleri arasında et, deniz ürünleri, yumurtalar, baklagiller ve süt ürünleri bulunur.

3.Düzenli Uyku Uyuyun

Düzenli Uyku

Biraz erken yatmak veya alarm saatinizi biraz sonra ayarlamak, yağ yakmayı artırabilir ve kilo alımını önleyebilir.

Birçok çalışma, yeterli uyumak kilo kaybı arasında bir ilişki bulduk. 68.183 kadını kapsayan bir çalışma, 16 yıl boyunca gece başına beş veya daha az saat uyuyanların, gecede yedi saatten fazla uyuyanların kilo alma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Başka bir çalışma, daha iyi bir uyku kalitesinin ve gece en az yedi saat uyku uyumanın, altı aylık bir kilo kaybı programına katılan 245 kadında başarılı kilo kaybı olasılığını artırdığını göstermiştir.

Diğer araştırmalar, uyku eksikliğinin açlık hormonlarındaki değişikliklere, iştahın artmasına ve daha yüksek obezite riskine katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

Düzenli bir uyku programına bağlı kalın, kafein alımınızı sınırlayın ve sağlıklı bir uyku döngüsünü desteklemek için yatmadan önce elektronik cihaz kullanımınızı en aza indirin.

4.Rafine Karbonhidratları Azaltmak

Rafine karbonhidrat alımınızı azaltmak, fazladan yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

İşleme sırasında, rafine tahıllar kepeklerinden ve tohumlarından sıyrılırdıgı için lif ve besin değerleri kaybolmuştur.

Rafine karbonhidratlar ayrıca kan şekeri seviyelerinde ani yükselmelere ve çökmelere neden olarak açlığın artmasına neden olan daha yüksek bir glisemik indekse sahip olma eğilimindedir.

Çalışmalar, rafine karbonhidratları yüksek bir diyetin karın yağının artmasıyla ilişkili olabileceğini göstermektedir.

Tersine, tam tahıllı yüksek bir diyet daha düşük vücut kitle indeksi ve vücut ağırlığı ve daha küçük bir bel çevresi ile ilişkilendirilmiştir.

2.834 kişiden oluşan bir çalışmada, daha fazla rafine tahıl alımı olanların daha yüksek miktarda hastalık teşvik eden karın yağına sahip olduğu, daha fazla kepekli tahıl tüketenlerin ise daha düşük bir miktarda bulunma eğiliminde olduğu görülmüştür.

En iyi sonuçları elde etmek için hamur işlerinden, işlenmiş yiyeceklerden, makarnalardan, beyaz ekmeklerden ve kahvaltı gevreklerinden elde edilen rafine karbonhidrat alımınızı azaltın. Bunları tam buğday, kinoa, karabuğday, arpa ve yulaf gibi tam tahıllarla değiştirin.

Özet

Rafine karbonhidrat, lif ve besin bakımından düşüktür. Açlığı artırabilir ve kan şekeri seviyelerinde sivri ve çökmelere neden olabilir. Tüketilmiş rafine karbonhidrat tüketmek de karın yağının artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

5.Kahve İçmek

Kafein, hemen hemen her yağ yakıcı takviyede ve iyi bir sebepten dolayı birincil bileşendir.

Kahvede bulunan kafein, merkezi bir sinir sistemi uyarıcısı olarak işlev görür, metabolizmayı arttırır ve yağ asitlerinin parçalanmasını artırır.

Aslında, çalışmalar kafein alımının geçici olarak enerji harcamasını artırabileceğini ve metabolizmayı %3-11 oranında artırabildiğini göstermektedir.

58.000’den fazla kişiyle yapılan büyük bir çalışmada, kafein alımının artmasının, 12 yıllık bir süre içinde daha az kilo alındığını göstermiştir.

Bir başka çalışma, daha yüksek kafein alımının, 2.623 kişi arasında kilo kaybı bakımı ile daha yüksek bir başarı oranı ile bağlantılı olduğunu buldu.

Kahvenin sağlığa faydalarını en üst düzeye çıkarmak için kremayı ve şekeri atlayın.

ÖZET

Kahve, yağın parçalanmasını artıran ve metabolizmayı artırabilen kafein içerir. Araştırmalar, daha yüksek kafein alımının daha fazla kilo kaybı ile ilişkili olabileceğini göstermektedir.


2 yorum

Ertunga · 29 Ağustos 2019 01:36 tarihinde

Günde minimum 2 adet kahve içiyorum, beslenme dersen eğer ki her gün yumurta ve süt tüketen bir insanım ama diğerlerine geldiğinde bende yok mesela uyku problemim bulunmakta gece uyuyamıyorum ve sabahları erken kalkmak zorunda kalıyorum. Spor dersen üşengeç bir yapım olduğu için yapamıyorum açıkçası. Rafine karbonhidrat da gelirsek de makarna aşığı bir insanım ve makarnasız yaşayamam diyebilirim. Sanırım ben bu gidişte kilo veremeyeceğim yahu 🙁

Fitnesil · 29 Ağustos 2019 02:53 tarihinde

Sevgili Ertunga
Makarnayı kafana o kadar fazla takma 1 öğünde 1 porsiyon yiyebilirsin buradaki mantık aşırıya kaçmamak. İçtiğin kahvenin türk kahvesi olduğuna dikkat et şekersiz iç 🙂 spor konusuna gelecek olursak akşamları canın sıkıldığında kulağına kulaklık takıp yürümeye başla emin ol gerçekten azimliysen gerisi çok kolay bir şekilde gelir. Uyku düzenini oturmak için geceleri saat 10 11 gibi kendini uyumaya zorla o saate ayarla kendini bunları 1 hafta boyunca azimle istikrarlı bir şekilde yaparsan gerisi gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.