Kardiyo İle Kilo Verme

Fitnesil tarafından tarihinde yayınlandı

Kilo vermek için kardiyo çalışmamız gerektiğini biliriz ama aklımızda sorular vardır ağırlık antrenmanları mı yoksa kardiyomu daha fazla kilo verdirir işte cevabını paylaşıyoruz.

Kardiyo nedir?

Diğer adı “kardiyovasküler” olan Kardiyo bir zayıflama aracı değildir. Kardiyo kalbi akciğeri güçlendiren egzersizdir. Çünkü birçok insan kardiyo yapmanın sadece kilo vermek için kullanılacağını düşünüyor.

Kardiyo çalışmasına örnek vermek gerekirse koşu, yüzme, yürüme, tenis, ip atlama gibi sizin kalp ritiminizin yükseldiği, nefes alışverişinizin hızlandığı tüm egzersiz türleridir.

Kardiyo Esnasında Kilo Verme

Kardiyoda asıl hedef aerobik yani oksijenli sistemi kullanmaktır. Nefesinizi çok iyi alıp vermeniz gerekir. Yağ yakımını hızlandırmak için.

Nabız değerleriniz amaç kilo kaybı ise hafif tempoda %60-75 arası, aerobik oksijen için nabız değerleriniz %75-85 değerinde olmalıdır. Anaerobik de nabız değerleri %85 in üstüne çıkmıştır.

Kardiyonun Yararları

Kalbimiz vücudumuzdaki kan dolaşımını sağlar. Aldığımız besinler parçalanıp kana geçer ve kalp ve dolaşım sistemimiz sayesinde bütün dokulara dağıtılır. Kalp kaslarınız güçlendiğinde ise daha sağlıklı yaşamanıza yardımcı olur.

  • Kilo verdirir çünkü yağ yakar.
  • Menopoz dönemini kolaylaştırır.
  • Kalp kaslarını güçlendirir.
  • Damarlara kan pompalar
  • Damar tıkanıklığının önüne geçer.

En Fazla Kalori Yakabileceğiniz Kardiyo Antrenmanları

1. Koşu 

Koşu

Ciddi miktarda kalori yakmanızı sağlar. Ne kadar hızlı koşarsanız o kadar çok kalori kaybedersiniz. Ortalama 15 dakika koşmak size 150 kalori yaktırır.

2.Dize çekerek plank yapmak

plank

Dizlerinizi karnınıza çekerek çok fazla enerji harcayıp yağ yakabilirsiniz. Vücudunuzun şekle girmesinde ve karnınızın sıkılaşmasında oldukça yararlı egzersizdir.

3. İp Atlamak

İp Atlamak

Çocukken yaptığımız en eğlenceli aktivitedir. Egzersiz programında ise en yorucu egzersizlerden bir tanesidir. Hem zıplama hem de koşu yapıyor olursunuz. Tüm vücut kaslarınız çalışır. 15 dakika normal tempoda ip atlamak 200 kalori harcamanızı sağlar.

4. HIIT Kardiyo

HIIT Kardiyo

Hiit kardiyoya başlamadan önce sade Türk kahvesi ile daha hızlı yağ yakıp yağ oranınızı azaltıp kas kütlenizi artırabilirsiniz. İki sistemden oluşur. Yüksek yoğunluk ve düşük yoğunluk olarak.  Kişilere göre kalori yakımı değişiklik gösterse de 20 dakika sonunda kaybınız 250-350 kalori arasındadır.

5. Yüzme

Yüzme

Bütün vücut kaslarınızı çalıştıran egzersizlerden bitanesidir. Ortalama bir yüzücü 30 dakikada 400 kalori yakabilir.0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.