Düzenli Egzersiz Yapmanın En Önemli 5 Faydası

Fitnesil tarafından tarihinde yayınlandı

Egzersiz, kaslarınızı çalıştıran ve vücudunuzun kalori yakmasını sağlayan herhangi bir hareket olarak tanımlanır. Yüzmek, ağırlık çalışmak, koşmak, yürümek ve dans etmek gibi pek çok fiziksel aktivite türü vardır. Aktif olmanın hem fiziksel hem de zihinsel olarak birçok sağlık yararına sahip olduğu gösterilmiştir. Daha uzun yaşamanıza bile yardımcı olabilir. Düzenli egzersizin bedeninize ve beyninize faydası olan ilk 5 yöntem.

1. Sizi Daha Mutlu hissettirir

Egzersizin ruh halinizi iyileştirdiği ve depresyon, anksiyete ve stres duygularını azalttığı gösterilmiştir. Beyin stres ve anksiyete düzenleyen bölümlerinde değişiklikler üretir. Aynı zamanda, depresyon duygularını hafifleten serotonin ve norepinefrin hormonları için beyin duyarlılığını da artırabilir.Ek olarak, egzersiz, olumlu duygular üretmeye yardımcı olduğu ve ağrı algısını azalttığı bilinen endorfin üretimini artırabilir. Ayrıca, egzersizin kaygı çeken kişilerde semptomları azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca, zihinsel durumlarının daha fazla farkında olmalarına ve korkularından dikkat dağıtmalarını uygulamalarına yardımcı olabilir.

İlginçtir ki, antrenmanınızın ne kadar yoğun olduğu önemli değil. Fiziksel aktivitenin yoğunluğu ne olursa olsun ruh haliniz egzersizden yararlanabilir gibi görünüyor. Aslında, depresyon tanısı almış 24 kadında yapılan bir çalışma, herhangi bir egzersizinin depresyon duygularını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Egzersizin ruh hali üzerindeki etkileri o kadar güçlüdür ki, egzersizi yapmayıp bıraktığımızda aradaki farkı anlarsınız.

Bir çalışma, normalde düzenli olarak egzersiz yapan 26 sağlıklı erkek ve kadına, iki hafta boyunca egzersiz yapmaya devam etmeleri veya egzersizi durdurmalarını istedi. Egzersizi bırakanlar olumsuz ruh hallerinde artışlar yaşadı.

Özet

Düzenli egzersiz yapmak ruh halinizi iyileştirebilir ve endişe ve depresyon duygularını azaltabilir.

2. Kilo vermeye yardımcı olur

Bazı çalışmalar, hareketsizliğin kilo alımında ve şişmanlıkta önemli bir faktör olduğunu göstermiştir. Egzersizin kilo verme üzerindeki etkisini anlamak için egzersiz ve enerji harcaması arasındaki ilişkiyi anlamak önemlidir. Vücudunuz enerjiyi üç yolla harcıyor: yiyeceği sindirirken, kalp atışı ve nefes alıp vererek ve egzersiz yaparak. Diyet yapılırken kalorinin azaltılması, metabolizma hızınızı düşürür ve bu da kilo kaybını geciktirir.

Aksine, düzenli egzersizin metabolizma hızınızı arttırdığı, bu da daha fazla kalori yakacağını ve kilo vermenize yardımcı olacağı gösterilmiştir.

Ek olarak, araştırmalar aerobik egzersizin güç eğitimi fitness ile birleştirilmesinin, yağ kaybını ve kas kütle bakımını en üst düzeye çıkarabileceğini göstermiştir.

ÖZET

Egzersiz hızlı bir metabolizmayı destekler ve günde daha fazla kalori yakar vücut içinde çok önemlidir. Aynı zamanda kas kütlenizi ve kilo kaybınızı korumanıza yardımcı olur.

3. Kaslarınız ve Kemikleriniz İçin İyidir

Egzersiz, güçlü kas ve kemiklerin oluşturulmasında ve korunmasında hayati bir rol oynar. Ağırlık kaldırma gibi fiziksel aktivite, yeterli protein alımı ile eşlendiğinde kas oluşumunu uyarabilir. Bunun nedeni, egzersizin, kaslarınızın amino asitleri emme kabiliyetini artıran hormonları serbest bırakmaya yardımcı olmasıdır. Bu onların büyümelerine ve bozulmamalarına yardımcı olur.

İnsanlar yaşlandıkça, kas kütlesini ve fonksiyonunu kaybetme eğilimindedir, bu da yaralanmalara ve sakatlıklara neden olabilir. Düzenli fiziksel aktivite uygulamak, kas kaybınızı azaltmak ve yaşlandıkça gücünüzü korumak için esastır. Ayrıca, egzersiz gençken kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olur, ayrıca daha sonra yaşamda kemik erimesinin önlenmesine yardımcı olur.

İlginç şekilde, jimnastik veya koşu gibi yüksek etkili egzersizlerin ya da futbol ve basketbol gibi tek etkili sporların, yüzme ve bisiklet gibi etkileyici olmayan sporlardan fitnessin daha yüksek kemik yoğunluğunu arttırdığı gösterilmiştir.

ÖZET

Fiziksel aktivite, kaslarınızı ve güçlü kemiklerinizi oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca kemik erimesinin önlenmesine de yardımcı olabilir.

4. Enerji Seviyenizi Artırabilir

Egzersiz, sağlıklı insanlar için ve ayrıca çeşitli tıbbi durumlardan muzdarip olanlar için gerçek bir enerji artırıcı olabilir.

Egzersiz Yapmak Yorgunluğu Azaltıyor!

Bir çalışma, altı haftalık düzenli egzersizin, kalıcı yorgunluk hisseden 36 sağlıklı insanın yorgunluk duygularının azaldığını ortaya koydu. Ayrıca, egzersiz, kronik yorgunluk sendromundan kronik yorgunluk sendromu ve diğer ciddi hastalıklardan muzdarip insanlar için enerji seviyelerini önemli ölçüde artırabilir Aslında, egzersiz kronik yorgunluk sendromu ile mücadelede gevşeme ve germe gibi pasif tedaviler de dahil olmak üzere diğer tedavilerden daha etkili gibi görünmektedir.

Ek olarak, egzersizin kanser, HIV / AIDS ve multipl skleroz(yorgunluk hastalığı) gibi ilerleyici hastalıklardan muzdarip olan insanlarda enerji seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir.

ÖZET:

Düzenli fiziksel aktiviteye katılmak, enerji seviyenizi artırabilir. Bu, sürekli yorgunluğu olan ve ciddi hastalıklardan muzdarip kişilerde bile geçerlidir.

5. Egzersiz Yapmak Kronik Hastalık Riskinizi Azaltabilir

Düzenli fiziksel aktivite eksikliği, kronik hastalığın birincil nedenidir. Düzenli egzersizin insülin duyarlılığını, kardiyovasküler zindeliği ve vücut kompozisyonunu arttırdığı, ancak kan basıncını ve kan yağ seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.

Bunun aksine, düzenli egzersiz yapmamak kısa vadede bile tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve erken ölüm riskini artıran karın yağında önemli artışlara yol açabilir. Bu nedenle, karın yağını azaltmak ve bu hastalıkları geliştirme riskini azaltmak için günlük fiziksel aktivite önerilmektedir.

ÖZET:

Günlük fiziksel aktivite, sağlıklı kilonuzu korumak ve kronik hastalık riskini azaltmak için gereklidir.

Kaynak

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.